Zlewozmywak granitowy – szary, czarny, a może innego koloru? Jaki wybrać?

zlewozmywak granitowy - jaki kolor?

Obecnie oferta materiałów z jakich wykonywane są kuchenne zlewozmywaki jest dość szeroka. Wybór tego elementu kuchennego do swojego domu powinien być jak najbardziej przemyślany, by zlew był trwały oraz odporny na uszkodzenia. Najlepiej sprawdzić się mogą tutaj zlewozmywaki granitowe. Warto wiedzieć, że występują one w różnorodnych kolorach.

Zlewozmywaki granitowe – wysoka jakość i doskonały wygląd

Z reguły są one produkowane tak, że cechuje je wysoka jakość i doskonały wygląd, nawet przez wiele lat użytkowania. Do ich zalet zaliczyć można również odporność na uszkodzenia, zarysowania i przebarwienia. Ważne jest także to, że nie widać na nich wodnych zacieków. Technologie i materiały ich wykonywania, pozwalają na nadanie im gładkości – co sprzyja utrzymywaniu higieny.

Zlewozmywaki wyglądają elegancko, a zarazem nowocześnie, nie oznacza to jednak, że nie komponują się z kuchniami w stylu tradycyjnym – wręcz przeciwnie. W obu przypadkach będą wyglądać dobrze i naprawdę stylowo. Szczególnie dlatego, że różnorodność ich kształtów, wykończeń i barw, umożliwia dopasowanie zlewozmywaka do koloru blatu, mebli i innych kuchennych elementów – według preferencji jej właścicieli. Warto też wspomnieć, że opisywany tutaj typ zlewozmywaków swoją trwałość zapewnia temu, że wykonuje się go z jednego z najtwardszych materiałów występujących w przyrodzie. Jest on więc odporny na uderzenia (nawet ostrzy noży), może mieć krótkotrwały kontakt z bardzo wysoką temperaturą (nic się nie stanie, jeśli przez chwile będzie mieć np. kontakt z gorącym garnkiem).

Bardzo ważne jest również to, że tego typu zlew co do zasady nie traci swojego koloru. Duża część odporna jest na także na promieniowanie UV. Stosowane obecnie technologie produkcji i wysokie normy jakości takich produktów sprawiają, że nawet przy intensywnym użytkowaniu, zlewozmywaki granitowe zachowują świetny wygląd oraz początkowe kolory.

Barwy zlewozmywaków granitowych

Wszystkie osoby, które rozważają zakup tego typu zlewozmywaka powinny wiedzieć o tym, że może on, ale nie musi występować w kolorach naturalnego kamienia. Wszystko dlatego, że dzięki różnym połączeniom można uzyskać naprawdę szeroką paletę barw tego rodzaju produktów. Tak więc, zlewozmywaki granitowe mogą być:

    • Białe – są one klasyczne i uniwersalne, kojarzą się też ze świeżością oraz czystością. Bardzo dobrze wyglądają w kuchniach urządzanych w stylu skandynawskim: z jasnymi meblami i ciemniejszymi (np. brązowymi) blatami, najczęściej wykonanymi z drewna. W takim otoczeniu, biały i matowy zlewozmywak granitowy, będzie prezentował się idealnie. Jednak dobrze skomponuje się on także z blatami jasnymi, a także tymi wykonanymi z ciemnego kamienia albo jasnego marmuru. Nie powinno łączyć się go za to z blatem zupełnie białym – lepsze wrażenie zrobi tworząc kolorystyczne kontrasty. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że choć granit jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie ulega przebarwieniom, to nie można zapominać o jego systematycznym przemywaniu. Wtedy biel przez długi czas będzie wyglądać bardzo estetycznie.
    • Beżowe – tego rodzaju zlewozmywaki świetnie wyglądają w kuchniach tradycyjnych albo w stylu rustykalnym. Ciepły, beżowy zlew dobrze wygląda bowiem z blatem wykonanym z drewna, który będzie od niego o kilka tonów ciemniejszy. Ten kolor granitowego zlewozmywaka dopasować można także do blatów zupełnie białych lub do ciemnych laminatów. Unikać należy zaś połączeń z bardzo jasnym drewnem i ciemnym kamieniem. Zlew beżowy może okazać się bardziej praktyczny niż biały, choć czasem jego barwa nie wygląda zbyt dobrze w zestawieniu z dużymi, stalowymi urządzeniami AGD.
    • Szare/grafitowe – wyglądają one doskonale w kuchniach nowoczesnych, industrialnych, o nieco zimniej kolorystyce. Zlewy jasnoszare dopasować można do jasnoszarych blatów. Natomiast ciemne zlewy grafitowe (matowe), będą dobrze współgrać z grafitowymi blatami z połyskiem albo takimi z drewna w kolorze orzechowym. Ta opcja kolorystyczna zlewu sprawdzi się także w połączeniu z granitem, piaskowcem lub białym bądź czarnym laminatem. Lepiej nie wprowadzać tego rozwiązania do kuchni zaaranżowanych w cieplejszych barwach.
    • Czarne – wyglądają one bardzo elegancko, wręcz ekskluzywnie. Jednak ich dopasowanie do wyposażenia kuchni wymaga szczególnych zabiegów. W kuchni jasnej muszą bowiem pojawić się inne ciemne elementy i analogicznie – w kuchniach o ciemnych meblach, całość trzeba będzie zbalansować przez jaśniejsze dodatki. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednak połączenie czarnego zlewozmywaka z meblami jasnymi – jest to zestawienie odważne, wygląda niezwykle ciekawie i stylowo. Inną opcją jest skomponowanie czarnego zlewu z brązowym blatem.
    • Czerwone – jest to kolor nietypowy i wychodzący poza tradycyjne schematy. Wybierając zlewozmywak o takiej barwie trzeba mieć świadomość, że będzie on zwracał uwagę i dlatego stanie się niejako centrum aranżacji. To do niego trzeba będzie dopasowywać inne elementy. Ten innowacyjny zlewozmywak granitowy dobrze będzie wyglądał w otoczeniu jaśniejszych blatów – te ciemne mogłyby stworzyć z nim kompozycję zbyt przytłaczającą wizualnie.

Warto tutaj wspomnieć, że w całej tej różnorodności barw, to niezależnie od wybranego koloru zlewozmywaka, bardzo ważna jest jego pielęgnacja. Aby wyglądał on estetycznie przez wiele lat, trzeba pamiętać o jego podstawowym, ale systematycznym czyszczeniu. Bez tego zlewozmywak, nawet w najpiękniejszym kolorze, może stracić swój początkowy blask.

Jak prawidłowo dbać o zlewozmywak granitowy?

Zlewy wykonane z kompozytów granitowych, zawsze muszą być odpowiednio czyszczone oraz zabezpieczane. Najlepiej jest raz dziennie przemywać je gąbką nasączoną: płynem do naczyń, mleczkiem do czyszczenia albo specjalnym preparatem do oczyszczania zlewów granitowych.

Zajmuje to kilka sekund, a nie pozwala na to, by tłuszcz i resztki jedzenia pozostawiały na zlewozmywaku plamy i przebarwienia. Po każdym zmywaniu, komorę zlewu warto przetrzeć papierowym ręcznikiem, co zapobiegnie osadzaniu się kamienia. Raz na jakiś czas, powierzchnię granitowego zlewozmywaka dobrze jest zaimpregnować specjalnym środkiem do impregnacji albo jadalnym olejem (np. słonecznikowym lub rzepakowym). Taka pielęgnacja na pewno przedłuży trwałość zlewu, a ten odwdzięczy się niezmienionym kolorem i wyglądem przez długi czas jego użytkowania.

Sam wybór koloru zlewu jest zaś kwestią indywidualną. Najwięcej zależy od tego, w jakich barwach urządzona jest reszta kuchni, szczególnie naszafkowe blaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *