Jak skutecznie czyścić i pielęgnować zlew granitowy?

czyszczenie zlewu granitowego

Wystrój kuchni ma olbrzymi wpływ na komfort przebywania w domu. Jest to pomieszczenie, w którym przyrządzamy posiłki, a zazwyczaj także je konsumujemy. Nie dziwi zatem, że zależy nam na dbaniu o wizerunek tego pomieszczenia, który wpłynie nasz nasz nastrój. Na fali nowoczesnego urządzania kuchni, coraz bardziej popularne staje się montowanie granitowego zlewu. Jak należy je konserwować i czym się one różnią w utrzymaniu od innych zlewozmywaków? Sprawdzamy.

Wymagające tworzywo

Mimo swoich estetycznych zalet, tego typu zlewozmywak posiada pewne wady. Chodzi tutaj o to, że materiał może dosyć łatwo absorbować zanieczyszczenia i plamy. Żeby móc cieszyć się jego wyjątkowym pięknem, należy mu zatem poświęcić nieco uwagi i szczególnie zadbać o warunki higieniczne. Czyszczenie zlewozmywaka granitowego nie może być bagatelizowane. Jedynie odpowiednia pielęgnacja zapewni mu blask i zadowalający efekt wizualny. Jeżeli będziemy regularnie czyścić nasz zlew, na długo pozostanie on estetycznym ozdobnikiem kuchni.

Podstawowe zasady

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak czyścić zlew granitowy, powinniśmy przyswoić kilka ogólnych wskazówek, które należy stosować w przypadku pielęgnacji każdego zlewu, bez względu na materiał z jakiego został wykonany. Zlewozmywak granitowy to produkt ekskluzywny, z górnej półki, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności i jakości.

Rzeczywiście wymaga on wyjątkowej pielęgnacji, ale potrzebuje przede wszystkim przestrzegania standardowych reguł. Najważniejsza jest regularność przeprowadzania czynności czyszczących. Chodzi o to, by nie dopuścić do nagromadzania się uporczywego brudu.

Im dłużej cząsteczki zanieczyszczeń zalegają na powierzchni, tym mocniej wnikają w jej strukturę i stają się trudniejsze do usunięcia. Zlew należy zatem myć codziennie. Dobrą praktyką jest robić to wieczorem, tak, żeby wszystkie zanieczyszczenia po całym dniu eksploatacji zostały usunięte i nie zostały na powierzchni zlewu na noc.

Druga zasada dotyczy delikatności. Jest ona wymagana w przypadku każdego zlewozmywaka. Kierując się tym aspektem, przede wszystkim powinniśmy dobrze dobrać materiały, które wykorzystamy do czyszczenia zlewu. Absolutnie w grę nie wchodzi druciana szczotka, która może przyczynić się do powstania wielu rys, które skutecznie zaburzą estetykę naszego zlewozmywaka. Najlepiej sprawdzi się zwykła szmatka lub miękka gąbka.

Czym myć zlew granitowy?

Odpowiedź na pytanie jak czyścić zlew granitowy, to przede wszystkim informacja dotycząca środków, które powinny być wykorzystane do tej czynności. Zostało już powiedziane, że w grę nie wchodzą druciane szczotki, które mogą zarysować powierzchnię.

Stanowczo należy odrzucić jakiekolwiek substancje, które w składzie posiadają składniki o charakterze ściernym.

Całkowicie w grę nie wchodzą wybielacze czy inne preparaty będące substancjami żrącymi. Najlepiej sprawdzi się specjalne mleczko do czyszczenia powierzchni granitowych o delikatnych i w pełni bezpiecznych dla powierzchni granulatach. Unikajmy środków jonowych, które charakteryzują się wysoką kwasowością, co jest niszczącym czynnikiem dla tego typu zlewu.

Jak czyścić zlew granitowy?

Powiedzieliśmy już, że ważna jest regularność mycia zlewu. Jest to spowodowane tym, że omawiany materiał nie lubi mocnego szorowania. Czynność taka powoduje ścieranie się powierzchni i niszczenie kolorystki oraz zarysowania. To właśnie dlatego nie wolno doprowadzać do gromadzenia się zbyt trudnych zanieczyszczeń, które wymagałyby silnego szorowania. Na wstępie, należy namoczyć zlewozmywak wodą destylowaną. Jeśli zabrudzenia nie są zbyt mocne, większość zanieczyszczeń zniknie po przetarciu zlewu szmatką.

Jeśli się tak nie dzieje, należy użyć specjalnego delikatnego mleczka, które rozprowadzamy po powierzchni zlewu, a następnie delikatnie wycieramy szmatką lub gąbką. Jeżeli nie chcemy inwestować w droższe preparaty, można użyć płynu do naczyń. Po wymyciu zlewu, należy go dokładnie spłukać wodą i wytrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *