Czy ociekacz jest Ci potrzebny? Praktyczność i zastosowania ociekacza w zlewie

czy ociekacz jest potrzebny?

W trakcie zakupu zlewu jedną z ważnych kwestii jest zastanowienie się nad obecnością ociekacza. Ten z kolei nie zawsze jest niezbędny – na przykład, kiedy planujemy zamontowanie go w szafce umieszczonej nad zlewem.

Kiedy warto zdecydować się na zlew z wbudowanym ociekaczem, a kiedy pokusić się o zastosowanie alternatywy? Podpowiadamy! 

Ociekacz, jako ważny element zlewozmywaka

Zlew, np. popularny w obecnym designie granitowy z ociekaczem, w wielu kuchniach jest praktyczny. Jego nowoczesny wygląd dopasowuje się do aranżacji przestrzeni, co powoduje, że wygląda estetycznie i efektownie. Ociekacz wraz ze zlewem często posiada własny odpływ, dzięki czemu można np. cedzić wodę lub wylewać resztki napojów przed umyciem szklanek i naczyń. To wygoda i praktyczność w trakcie wykonywania codziennych zajęć.

Ociekacz jest istotnym elementem zlewozmywaka, ponieważ pozwala na położenie umytych naczyń, by mogły wyschnąć. Kiedy go nie ma, wycieranie naczyń bywa kłopotliwe, zwłaszcza gdy nie mamy na to zbyt wiele czasu.

Wady ociekacza w kuchni

Niewątpliwą wadą ociekacza w kuchni jest fakt, że zajmuje on miejsce na blacie. W sytuacji, kiedy posiadamy niewielką kuchnię lub np. tylko aneks – wówczas ociekacz ogranicza miejsce, które można zagospodarować w inny sposób.

Stawiając sobie pytanie: „zlew z ociekaczem czy bez” warto wziąć pod uwagę wielkość kuchni, a szczególnie miejsca, w którym ma się znajdować zlew.

Wariant z ociekaczem to w praktyce wybór dla osób, które mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie z uwagi na dostępną przestrzeń.

Inni użytkownicy powinni rozważyć dostępne alternatywy:

  • Alternatywą dla tradycyjnego ociekacza jest ukryty – znajdujący się w szafce. W ten sposób umyte naczynia nie są widoczne np. dla gości, co wpływa na estetykę pomieszczenia. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że w trakcie użytkowania z naczyń wydobywa się woda, co może wpływać niekorzystnie na samą szafkę, która może przesiąkać wodą.
  • Innym rozwiązaniem jest ociekacz do naczyń ustawiany na zlewie. Jest on zaczepiany do ścianek zlewu po zakończeniu mycia i usunięciu z niego wszystkich naczyń. W ten sposób woda może swobodnie spływać do środka, dzięki czemu nie zalewamy blatu i szafki.

Ociekacz do sztućców – czy jest potrzebny?

Ociekacz do sztućców to praktyczne rozwiązanie, które pozwala przełożyć je i odczekać aż swobodnie wyschną. Pozwala zaoszczędzić czas na wycieraniu naczyń tuż po umyciu. Dodatkowym atutem jest fakt, że pozwala to uniknąć odkładania mokrych sztućców do szuflady, co nie jest higieniczne.
Ciekawe i nowoczesne w wyglądzie ociekacze do sztućców można znaleźć w dobrych sklepach internetowych i stacjonarnych.

Wiele z nich samych w sobie stanowi ciekawą ozdobę w kuchni i wkomponowuje się w design przestrzeni. Ociekacze są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i materiałowych, będąc jednocześnie przydatnym gadżetem w kuchni.

Do wyboru mamy m.in.

  • ociekacze plastikowe,
  • metalowe,
  • drewniane,
  • ze stali nierdzewnej
  • i porcelanowe.

Warto pamiętać, że sztućce należy w nich układać rączkami ku górze, by po umyciu wyjmować je właściwą stroną.

Podsumowanie

Obecnie w aranżacjach przestrzeni kuchennych dominują nowoczesne elementy wystroju. Popularny jest m.in. zlewozmywak granitowy, który można ciekawie skomponować z ociekaczem. Będąc na etapie urządzania kuchni, lub w trakcie remontu – warto wziąć pod uwagę rozwiązanie zarówno z wbudowanym ociekaczem, jak i bez niego.

W tym zakresie istotne znaczenie ma fakt:

  • jak wiele posiadamy przestrzeni na blacie,
  • jak duża jest kuchnia
  • i jak często z niej korzystamy.

W sytuacji gdy gotujemy dużo, np. dla całej rodziny – posiadanie ociekacza okazuje się wygodne i praktyczne. Można zamontować go w zlewie lub ukryć w szafce, by nie był widoczny dla gości i domowników. Dla odmiany, gdy nie mamy wiele miejsca w kuchni, a gotowanie nie jest naszą codzienną domeną, można pokusić się np. tylko o ociekacz na sztućce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *